RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

PRZY KLASZTORZE FRANCISZKANÓW W RADOMSKU


  • Start
  • Aktualności
  • Wspólnota
  • Dróżki
  • Archiwum


Cała Polska obchodziła wydarzenia Roku Kolbiańskiego



O Roku Kolbiańskim, jego przebiegu i owocach opowiada
o. dr Piotr Cuber, Asystent Rycerstwa Niepokalanej krakowskiej Prowincji Franciszkanów

15. sierpnia 2011 zakończył się Rok Kolbiański. Dlaczego franciszkanie zdecydowali się na ogłoszenie i organizację obchodów tego roku?

Mniej więcej rok przed rozpoczęciem Roku Kolbiańskiego, doszliśmy do wniosku, że warto to wydarzenie - jakim jest 70 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana - nagłośnić, uczcić i wykorzystać do przypomnienia ludziom postaci o. Kolbego. Dlatego też trzech prowincjałów franciszkańskich z Polski postanowiło ogłosić Rok Kolbiański, który rozpoczął się 14. sierpnia 2010 i miał potrwać do 15. sierpnia 2011. Tymczasem, ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu i radości, Senat RP ogłosił cały rok 2011, Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Tak więc nasze pierwotne plany zostały zmodyfikowane, ale cieszymy się, bo dzięki temu możemy dłużej obchodzić ten rok i przeżywać radość wydarzeń z nim związanych.

W jaki sposób Ojciec był odpowiedzialny za przygotowania obchodów tego Roku?

Prowincjałowie wyznaczyli specjalny komitet, który miał zająć się przygotowaniami. Zostałem do niego delegowany z Prowincji Krakowskiej. Komitet ustalił program obchodów. Pewne punkty programu, mieliśmy przeżywać wspólnie dla podkreślenia jedności, ale też każda prowincja miała swój własny program i własne inicjatywy. Myślę, że dobrze się stało, bo dzięki temu w całej Polsce obchodzono wydarzenia Roku Kolbiańskiego, a przez to wiele osób mogło przypomnieć sobie postać św. Maksymiliana.

Można więc uznać, że Rok Kolbiański był udany?

Myślę, że tak i jest to dla nas wielka radość. Byliśmy w TV Trwam, w Radiu Maryja, w TV Polonia, na KUL-u, i na USKW. Wszędzie miały miejsce jakieś wydarzenia związane ze św. Maksymilianem - wszystko co najistotniejsze, zostało przekazane i dzięki temu wiele osób znowu dowiedziało się czegoś o św. Maksymilianie.

Czy można już dostrzec owoce Roku Kolbiańskiego dla Rycerstwa Niepokalanej w Polsce?

Za wcześnie chyba jeszcze, by mówić o owocach, ale niewątpliwie można już zauważyć pewne zwiastuny. Bracia z prowincji warszawskiej i gdańskiej 13. I 14. Sierpnia uczestniczyli w obchodach w Auschwitz. Krakowscy franciszkanie byli obecni 15. sierpnia w Niepokalanowie. W październiku świętowaliśmy: uroczyste obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana i 25 - lecie powstania Prowincji Gdańskiej. Wszędzie tam uczestniczyli przedstawiciele wszystkich trzech prowincji. Niewątpliwie działanie w jedności na rzecz naszego wspólnego współbrata - św. Maksymiliana i poszerzenia jego idei to pierwszy owoc roku kolbiańskiego.
Drugi jest właśnie taki, że dzięki temu wydarzeniu, udało się nam przybliżyć Polakom postać Ojca Kolbego. Nam, którzy obracamy się wokół tematyki związanej ze św. Maksymilianem i jego ideami, może się wydawać, że jest on osobą znaną. Jednak prawda jest inna. Dlatego głównym owocem Roku Kolbiańskiego jest przypomnienie postaci św. Maksymiliana i jego idei.
Innymi owocami tego Roku są wydarzenia z nim związane, które pozostaną zapisane i będzie można do nich wracać. Myślę tutaj o Dniach Kolbiańskich, które odbyły się w kwietniu w Harmężach, a także o Sympozjum o św. Maksymilianie, które miało miejsce na KUL-u w maju. Materiały z tego sympozjum mają ukazać się drukiem. Myślę również o XXX Sesji Civitas Christiana w Oświęcimiu. Owoce Roku Kolbiańskiego najbliższe mojemu sercu to wydanie dramatów prof. Kazimierza Brauna. Napisał on trzy sztuki: pięcioaktową opowieść sceniczną "Maximilianus", "Celę Ojca Maksymiliana" - monodramat dla jednego aktora oraz epilog dla aktorki, i chyba najbardziej dojrzały "Mój syn, Maksymilian", napisany z perspektywy Marianny Kolbowej, matki św. Maksymiliana.
Myślę, że na dalsze owoce trzeba będzie poczekać. Mam nadzieję, że największymi owocami Roku Kolbiańskiego będzie ożywienie działalności Rycerstwa Niepokalanej w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Danuta Danielska
Radomsko, listopad 2011



Sesja Kolbiańska Kraków, WSD

Sesja Kolbiańska Kraków, WSD

Sesja Kolbiańska Kraków, WSD

Dni Kolbianskie, Harmęże

Dni Kolbianskie, Harmęże

ODM MI, Niepokalanów

ODM MI, Niepokalanów

14.08.2011 – Auschwitz

14.08.2011 – Auschwitz

Poświęcenie sztandaru MI

Spotkanie z MI w Radomsku

Spotkanie z MI w Radomsku

WYWIADY

  • Z o. Piotrem Cuberem
  • Z o. Piotrem Cuberem









Copyright 2011. Privacy Policy | Terms of Use | XHTML | CSS

Design by Flash Templates