Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia

1. Idea budowy Centrum św. Maksymiliana
Życie i działalność św. Maksymiliana Kolbego, a przede wszystkim jego ofiara i męczeńska śmierć w pobliskim obozie Auschwitz stała się główną inspiracją do budowy i powstania tego Centrum. Osoba św. Maksymiliana oraz jego działalność, życie i świętość wyznaczają więc główny kierunek działania i dalszego rozwoju Centrum.
2. Stan personalny Centrum św. Maksymiliana
W Centrum istnieją i pracują dwie wspólnoty. Pierwsza wspólnota to klasztor franciszkanów. Druga wspólnota to Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, założone we Włoszech na bazie Rycerstwa Niepokalanej. Te dwie więc wspólnoty mają podjąć w sposób odpowiedzialny i we wzajemnej współpracy swoją pracę w Centrum. W tej pracy, wspólnoty te powinny kierować się charyzmatem franciszkańsko-kolbiańskim.
3. Zadania Centrum św. Maksymiliana
Zasadniczym zadaniem Centrum św. Maksymiliana jest pełnienie roli formacyjnej i opieki duchowej względem poszczególnych ludzi oraz grup, które przybywają do Centrum. Wiele tych grup przybywa do Oświęcimia w tym celu, aby nawiedzić Obóz Auschwitz-Birkenau. W naszym Centrum mają więc dobrą sposobność lepiej poznać życie św. Maksymiliana, a przede wszystkim znaczenie i wartość jego heroicznej śmierci w obozie. Wielką pomocą w realizowaniu tego celu jest wystawa prof. Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”. Ekspozycja ta stanowi wielkie duchowe bogactwo i artystyczne dla Centrum.
4. Zasadnicze cele Centrum św. Maksymiliana
Centrum ma być przede wszystkim miejscem refleksji i modlitwy oraz miejscem duchowego odpoczynku. W tym celu dla poszczególnych grup organizuje się dni skupienia, rekolekcje oraz sympozja naukowe. W Centrum odbywają się tzw. „Dni Kolbiańskie”. Formacja duchowa powinna przypominać każdemu, wg słów św. Maksymiliana, że „tylko miłość jest twórcza”. Centrum powinno także „budować mosty ponad kulturami i religiami”, czyli być otwarte dla każdego człowieka dobrej woli.
5. Centrum św. Maksymiliana jako ośrodek dla Rycerstwa Niepokalanej (MI)
Do Centrum przybywają także grupy MI. Zapraszane są na różne uroczystości, które związane są z życiem i śmiercią św. Maksymiliana Kolbego.
Centrum jest także Ośrodkiem MI dla Polski Południowej. A osoba asystenta prowincjalnego Krakowskiej Prowincji Franciszkanów jest na stałe związana z tym miejscem. W Harmężach odbywają się regularne spotkania formacyjne dla Rycerzy Niepokalanej.
6. Skarby Centrum św. Maksymiliana
W kościele znajduje się obraz ze Lwowa, przed którym modlił się kiedyś św. Maksymilian. Obraz ten przedstawia Matkę Bożą Niepokalaną i jest pięknym streszczeniem całego życia i działalności św. Maksymiliana. To przede wszystkim ta „biała korona” w życiu o. Kolbego.
Centrum posiada również figurkę Matki Bożej zza drutów, zwaną Oświęcimską, wykonaną przez więźnia KL Auschwitz. Ta figurka jest przede wszystkim symbolem i znakiem tego, co nazywamy „czerwoną koroną” w życiu św. Maksymiliana.
Skarbem jest także wspomniana wyżej Ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty” prof. Mariana Kołodzieja, która znajduje się w podziemiach kościoła.
Centrum powinno zawsze służyć i pomagać człowiekowi i przypominać każdemu, że „tylko miłość jest twórcza”.
o. Krystian Żmuda OFMConv.
![]() Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP |
![]() Ołtarz główny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP |
![]() Kaplica boczna Matki Bożej zza drutów |
![]() Klasztor Franciszkanów i dom rekolekcyjny |
![]() Klasztor i dom rekolekcyjny Misjonarek |
![]() Kaplica Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego |
![]() Wejście na wystawę Klisze pamięci. Labirynty |
![]() Rysunki prof. Mariana Kołodzieja |
![]() Rysunki prof. Mariana Kołodzieja |
![]() Rysunki prof. Mariana Kołodzieja |
![]() Zwiedzanie wystawy Klisze pamięci. Labirynty |
![]() Miejsce spoczynku prochów M. Kołodzieja |
![]() Ogród japoński znajdujący się obok kościoła |
![]() Krzyże przeniesione do ogrodu ze Żwirowiska |
![]() Figura Niepokalanej w ogrodzie Misjonarek |