Ogólnopolskie sympozjum naukowe:
„Życie chrześcijańskie w łączności z Maryją Niepokalaną”
6.05.2017

Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej zorganizowało Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.
„Rycerze Niepokalanej wezwani są do radykalizmu świętości” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 6 maja przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie
6. maja 2017 r. w gmachu WSD w Częstochowie z inicjatywy Kleryckiego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej
odbyło się ogólnopolskie sympozjum naukowe
„ Życie chrześcijańskie w łączności z Maryją Niepokalaną ”.
Sympozjum zorganizowano w 300-lecie koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecie objawień w Fatimie i 100-lecie istnienia Rycerstwa Niepokalanej. Uczestników sympozjum , w większości rycerzy Niepokalanej archidiecezji częstochowskiej, powitał rektor WSD Ks. dr Grzegorz Szumera. Otwarcia dokonał Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Pierwszą konferencję Ratować świat i bliźniego przez zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi- realizacja orędzia fatimskiego w codzienności chrześcijanina wygłosił Ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC (UKSW Warszawa).
Drugim prelegentem był O. dr Piotr Polek OSPPE, który mówił na temat Implikacje teologiczno-pastoralne Jasnogórskiej Modlitwy Jubileuszowej.
Następnie Jan Hajduga, prezes MI diecezji tarnowskiej, zachęcał do obejrzenia własnej wystawy pt.: Św. Maksymilian Maria Kolbe i jego dzieła.
Wystawa składa się z osiemnastu plansz i będzie również prezentowana w Muzeum Regionalnym
im. S. Sankowskiego, ul. Narutowicza 1 w Radomsku. (30 maja br. w ramach Radomszczańskich Dni Rodziny)
W hallu WSD można było zobaczyć medale związane z Fatimą, Jasną Górą i św. Maksymilianem zaprezentowane przez Krzysztofa Witkowskiego z Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Po przerwie na kawę wysłuchaliśmy wykładu "Chrześcijanin – narzędziem w Jej Niepokalanych rękach – aktualność duchowości, formacji i misji Rycerstwa Niepokalanej po 100 latach od powstania" wygłoszonego przez O. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv ( UKSW -Kolbianum, Niepokalanów).
Na zakończenie I sesji uczestniczyliśmy w kościele seminaryjnym w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i kazanie wygłosił Abp senior Stanisław Nowak.
Podczas II sesji, którą poprowadził Ks. Wojciech Radoliński - asystent kościelny MI w archidiecezji częstochowskiej, wysłuchaliśmy dwóch konferencji : Czy przesłanie Maryi to nowa Ewangelia? Miejsce pobożności Maryjnej w Kościele – Ks. dr Łukasz Dyktyński ( WSD Częstochowa) i Ks. kan. Krzysztof Jeziorowski (1970-2014) – do śmierci w służbie Niepokalanej – Ks. mgr lic. Szymon Stępniak ( NSD Częstochowa).
Za udział w sympozjum podziękował wszystkim uczestnikom prezes seminaryjnego MI Kl. Damian Magiera.
Sympozjum zakończyło nabożeństwo pierwszosobotnie, które odprawił O. Robert Stachowiak OFMConv, wiceprezes narodowy MI.
Rycerze Niepokalanej z Radomska i Kamieńska bardzo dziękują Kleryckiemu Stowarzyszeniu Rycerstwa Niepokalanej w Częstochowie za wspaniałe przygotowanie sympozjum, które w jubileuszowym roku 100-lecia istnienia MI pogłębiło naszą rycerską duchowość i pobudziło naszą gorliwość.
tekst i zdjęcia: D. Danielska